Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Yumurtalıkların aşırı cevap verme durumu - OHSS

OHSS (Yumurtalıkların aşırı cevap vermesi), kadınlarda kendiliğinden olmayan, son yıllarda “hekim hatası” olarak kabul edilen batın-göğüs boşluğu ve/veya kafatası boşluklarında sıvı toplanması durumudur. Şişkinlik, bulantı, kusma veya iştahsızlık belirtileri görülebilir. Fiziksel aktivitelerin azaltılması ve ağrı kesici desteğiyle olumsuz durum hafifletilir.
Aşırı şişmiş yumurtalıklar ve karın içini kaplayan periton adlı doku sıvı üretir. İlk başta sıvılar karın içi boşluğunda birikmeye başlar. Hastalık ilerlediğinde sıvı plevra ve beyinde de birikebilir. Sıvının bu boşluklara neden nasıl sızdığı tam olarak anlaşılmamıştır. Tedavisi zor durumdur.

Hastalığa sebep olan etken kullanılan HCG adlı hormon ki bu hormon gebelik hormonudur. HCG yumurtaların çatlatılması amacıyla kullanılır. OVİTRELLE, PREGNYL ve Choriamon gibi dalarlarsa satılmaktadır.

İkinci olay ise hastanın tedavi sonrası gebe kalarak plasenta tarafından yine HCG hormonunun salgılanmasıdır. Sıvıların boşluklara dolmasıyla birlikte ciddi bir protein kaybı da oluşur.
Yine akciğer embolisi dediğimiz akciğerlerde bulunan damarlarda pıhtılaşma olur. Ya da hava kabarcığı damarı tıkar. Bu riski azaltmak için kan sulandırıcı ilaç ya da iğneler yapılmalıdır. Biz kliniğimizde Clexane kullanmaktayız.
Tedavide sıvı elektrolit dengesi korunur. Dostinex kullanılır. Protein açığı kapatılır.
Çok ilerleyen vakalar yoğun bakım ünitelerinde takip edilmelidir.

Her türlü vakada OHSS’yi önlemek mümkündür. OHSS bir doktor hatasıdır. Risk varsa özel bir iğneyle çatlatılır ya da tedavi iptal edilir. Yumurtalar toplanırsa transfer iptal edilerek embriyolar dondurulup saklanır. Transfer daha sonraki ay yapılır.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.