Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Yüksek FSH ve AMH nasıl değerlendirilir?

Kadınlarda adet kanamasının 2-3 günü yapılan FSH ölçümü laboratuvarların verdiği normal üst sınırından fazla ise (referans değeri) FSH yükselmesinden bahsedilir. Yine adet döneminin herhangi bir gününde alınan AMH testi yumurtlama rezervini gösterir. FSH hormonu kafatasının ön tarafında, burnun hemen üstünde bulunan hipofiz bezinden salgılanır.
Ergenlik ile beraber 12-13 yaşından sonra yükselme eğilimi gösterir. Kadınlarda menopoza girildiğinde 40 l değerlerinin üzerine çıkar. FSH hormonunun tersine AMH ergenlikte yüksek olur ve menopoza yaklaşınca 0,1 seviyelerine geriler. Ancak AMH si çok düşük olanlar ultrason muayenesinden sonra korkuya kapılabilirler.

Yükselmiş FSH azalmış AMH dan daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Yükselen FSH tekrar düşmez. Yumurtlama kapasitesini en iyi gösteren ne FSH nede AMH dir. En doğru yumurtlama kapasitesini gösteren işlem vajinal yoldan yapılan ultrasondur. Ultrason ile "Antral Folikül" denilen yapılar sayılır. 5-10 arası en yükseği 10 olmak üzere gebelik şansını gösterir. 5 ve 5 in altındaki antral folikül sayısı çok kötü gebelik şansını gösterir. Bu durumda gebelik şansı %10 civarındadır.

Yumurta gelişmesinde azalma söz konusu ise dışardan ilaç verilerek bu yumurtaların sayısını artırmak mümkün değildir. İlaç tedavisi ancak olan yumurtalara ulaşmamıza yardımcı olur. FSH ve  AMH değerlerine bakarak yumurta sayısını tahmin etmek olası değildir. Yumurta sayısı az olan kadınlarda gebelik oranlarının biraz daha düşük olabileceği kendilerine anlatılmalıdır. Bu durumda klasik tedavilerle çok uzun süreler vakit kaybedilmemelidir. En iyi tedavi yumurta donasyonudur. Bazen yeni evli ve 40 yaş üzeri kadınlarda her şeyin normal olduğu söylenip uzun süre tedavi yapılmadığına şahit oluyoruz.

Özet olarak FSH ve AMH belli durumlarda yardımcı olur. Kadınların yumurtlama kapasitesi yada yumurtalıkların rezervini anlamanın en iyi yolu vajinal ultrason ile antral folikül saymaktır.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.