Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Tüpbebek ve Beslenme

Özellikle aşırı beslenme, çok az beslenme, kadında gebelik şansını azaltmaktadır. Bu aşırı kilo yani obezite ve tüp bebek tedavisinin başarısı arasında ters bir ilişki olduğu birçok bilimsel araştırma ile  kanıtlanmıştır. Bizde bu görüşü benimsiyoruz. BMI 30 üstü olan hastalarımızı öncelikle kilo vermeleri için diyet ve egzersiz programına almaktayız. Aşırı kilolu erkeklerin de diyet ve egzersiz ile sperm kalitesini artırabilecekleri bildirilmektedir.

UZAK DURULMASI GEREKLİ GIDALAR 

·  Rafine edilmiş karbonhidrat gıdalar (un, nişasta)
·  Rafine edilmiş polisakkaritler (çay şekeri, glikojen şurubu)
·  Doymuş yağ asitleri yüksek olan gıdalar
·  İşlenmiş Mısır gevreği ve diğer tahıllar
·  Kafeinli gıdalar (kola, kahve)
·  Fazla miktarda ağır metal içeren gıdalar. (Midye, istiridye)

Vejetaryen diyetlerde ilgili somut bir çalışma olmamakla beraber bir takım esansiyel amino asit yada proteinlerin özellikle hiç bir hayvansal gıda almayan veganların tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimi ve kalitesini olumsuz etkileyeceğini düşünmekteyiz. Bu inancımızın tam tersini söyleyen blog yazıları da mevcuttur.

Vejeteryan diyetlere kıyasla vegan diyetle beslenerek  yumurta sayısının artırılabileceği hususunda bazı hastaların iddiaları mevcuttur. Ancak bilimsel bir çalışma yapılmamıştır.
Yine bilimsel bir çalışma verisi olarak özellikle obez hastalarda düzenli egzersizin gebelik şansını 3 kat artırdığı ifade edilmektedir.

Balık yağının sperm motilitesini artırdığını belirten bilimsel yayınlar mevcuttur. Soğan kürü, incir, keçiboynuzu gibi rejimler ile ilgili faydalı olduklarına dair hiç bir veri yoktur. Her yörede yetişen sebze ve bitkiler kimyasal farklılıklar gösterdiğinden tam bir kimyasal analiz ile içeriğindeki maddeler tespit edilmeden bilimsel bir değer kazanmaz.
İçerisinde  çoklu doymamış yağ asitleri  (LC-PUFAs) omega-6 ve omega-3 a bulunan gıdaların çok miktarda alınması, omega-3 LC-PUFA alpha-linolenik asit  ilavesi yumurta sayısı ve kalitesi üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Eikosapentaenoik asit ve dokosahexaenoik asit ise alınan gıdalarda arttığında  tedavi sırasında E2 seviyesini düşürür. Embriyo kalitesi ve folikül sayısı da bu maddelerin gıdalarda alınması halinde azalmaktadır? Bu durumda gebelik şansı düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Organik Beslenme
Kanaatimizce en önemli husus bu dönemde çok dikkatli bir şekilde ve özellikle organik kaynaklardan protein sağlamak çok hayatidir. Alınan her aminoasit, protein, anne adayının karnındaki bebeğin tüm vücut dokularında yer alacak olan genetik materyalinde yer alacaktır. Yine erkek spermi de yaklaşık iki ayda sentezlenmektedir. Tüp bebek tedavisine başlamayı düşünen baba adaylarının iki ay öncesinden organik kaynaklardan protein ihtiyaçlarını gidermelerini tavsiye etmekteyiz. Böylece doğacak çocuğun babadan geçecek olan kalıtım materyali genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenen hayvanlardan gelmeyecektir. Gebelik süresince de sağlıklı beslenme çok önemlidir.
Günümüzde organik besin bulma şansımız hızla artmaktadır. Ancak hala büyük şehirler dışında bu tarz mallar satan marketler yoktur. Organik ürün sayılmayan yerlerde yaşayan kişilere için bazı önerilerimiz olabilir;
Ülkemizde tavuk, inek çiftlik balığı  gibi hayvanlar genellikle ithal yemlerle beslenmektedir. Bu yemlerde genetiği değiştirilmiş mısır ve soya kullanıldığına dair spekülasyonlar mevcuttur. Küçükbaş hayvanlar ise sürü hayvanı olup tabiatta kendiliğinden yetişen, organiklere yakın otlarla beslenirler, Bu itibarla koyun, kuzu eti ve sütünü tavsiye ediyoruz. Yine kırsal yerde yetişen keçi eti ve sütünü protein kaynağı olarak tavsiye ediyoruz. Çupra ve Levrek balıkları Deniz'de yetiştirilmelerine rağmen soya bazlı yemlerle büyütülmektedirler. Bunların dışındaki balıkları tavsiye ediyoruz. Konserve, kuzey deniz balıkları, ton balığı son derece iyi ve sağlıklı protein kaynaklarıdır.** Bu yukarıda verilen bilgiler bütün bilimsel çalışmaların incelenmesi sonucunda hazırlanmıştır. Bilimsel verilere dayanmayan öneri ve yazılara ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini özellikle tüp bebek yaptıracak kişilere anımsatırız.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.