Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Tüp nesil - 4 kızkardeş 1 yıla 5 tüp bebek sığdırdı

Esra TÜZÜN - Sabah

Yıllarca bebek bekleyen dört kız kardeş, ikinci nesli aynı yıl içinde tüp bebek yöntemiyle dünyaya getirdi.

Fransa'da yaşayan gurbetçi Kır ailesinden dört kız kardeş, 14-26 yıl bebek hasreti çekti. Fransa, Belçika ve Almanya'da çare arayan kız kardeşler, sonunda bir Türk doktor sayesinde tüp bebek yöntemiyle aynı yıl doğurdu.
 
4 KIZ KARDEŞ, BİR YILA 5 TÜP BEBEK SIĞDIRDI
Dört kız kardeş senelerce bebek hasreti çekti. Sonunda tüp bebekte karar kıldılar. Üçü, bir yıl içinde nur topu gibi 5 bebek doğurdu. Son kardeş de artıkgün sayıyor.

Dört kız kardeşin bebek hasreti toplamda 78 seneyi bulmuştu. Fransa'da yaşayan gurbetçi Kır ailesinin, yaşları 43 ile 33 arasında değişen dört kız kardeşi, bunca senelik çocuk hasretine tüp bebek sahibi olarak son verdi. 20 yıldır çocuk bekleyen 41 yaşındaki Ayşe Kır'ın ikizlerini, diğer kardeşlerinin aynı yöntemle dünyaya gelen bebekleri izledi. Bir yılda doğum yapan dört kardeş, şimdi çocuk özlemiyle geçen senelerin acısını çıkarırcasına, bebeklerini bir an olsun kucaklarından indirmiyor. Binnaz, Ayşe, Leyla ve Fatma Kır kardeşler, Paris'te yaşayan gurbetçi bir ailenin kızları. Genetik bir rahatsızlık nedeniyle çocukları olmadı. Yıllarca tedavi gördüler, Fransa, Almanya, Belçika derken Avrupa'nın tüm sayılı tüp bebek merkezlerine başvurdular. Ancak bir sonuç alamadılar. Bebek sahibi olamamak, her bir kardeşin evinde farklı dramlara ve olaylara yol açtı. 27 yıldır Mustafa Okur'la evli olan Binnaz Okur, 26 yıl boyunca tedavi gördükten sonra eşine, "Gitsen başka bir kadınla evlen ben seni engellemek istemem" dedi. Ayşe Kır-İsmail Kır çifti artık umutlarını kestikleri için evlat edinme yoluna gittiler.

BİR HABER UMUTLARI OLDU
Ailenin en küçük kız kardeşi Fatma Kır, Paris'te devlet hastanesinden, "Rahminiz yok, hiçbir şekilde anne olamazsınız' şeklinde rapor verilince depresyona girdi. Bir gün gazetede okudukları küçük bir haber onların umudu oldu. Haberi okur okumaz Kıbrıs Ortadoğu Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdular. İlk başvuran Ayşe ve İsmail Kır çifti oldu. 10 ay sonra da minik bebeğin ağlama sesleri evde bayram havası estirmeye başladı. Ardından 34 yaşındaki Fatma Kır ve 15 yıllık evli Leyla Hüseyin Bayram çifti aynı tedaviyi denedi. Hepsinin doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşti.

ÖNCE ABLA HAMİLE KALDI
En sonunda 43 yaşındaki ablaları Binnaz Okur'un dört ay önce hamile kaldığı haberi güldürdü yüzleri. O da 26 yıl özlemin ardından şimdi erkek çocuk bekliyor. Ayşe Kır'ın ikizleri Hasan ve Emine 10 aylık oldu bile... Yeğenleri Fatma Kır'ın gözbebeği Hüseyin 8, aileye en son katılan Leyla Bayram'ın ikizleri Fatma Nur ile Zeynep Nur henüz bir buçuk aylıklar. '5 tüp yeğen sayesinde Kır ailesinin Fransa'daki evi artık bir başka neşeli.

BU BİR DÜNYA REKORU
Bu hastaların pek çok açıdan Guinness rekorlar kitabına girebileceğini anlatan kardeşlerin doktoru Ortadoğu ve Balkanlar Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Direktörü Halil İbrahim Tekin, bu tablonun bir rekor olduğunu ifade ediyor. Ailenin kendisine ilk başvurduğunda psikolojik açıdan yıpranmış olduğunu ve hiçbir umutları kalmadığını belirten Tekin, "Yumurta nakli ile şimdi hepsi anne baba olmanın mutluluğunu yaşadı" diye konuşuyor. Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde Türk ailelerinin tedavilerine yeterince özen gösterilmediğini ve ailelere tüm alternatiflerin sunulmadığını anlatan Dr. İbrahim Tekin, her bir kız kardeşin tedavilerinin yalnızca bir hafta sürdüğünü ve dünyaya gelen bebeklerin de son derece sağlıklı olduğunu söylüyor.

Yazının orjinali
Yazının orjinali 2


Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.