Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Tüp bebek tedavisinde progestoron kullanım süresi ve önemi

Genellikle yumurta toplama günü başlanan progesteron tüm kliniklerde gebeliğin 12. haftasına kadar kullanılmaktadır. Bu sürenin neden “12. gebelik haftası” olduğu konusunda kimsenin bir fikir yürütmemesinin yanı sıra alışkanlık olarak bu süre kullanılmaktadır. İnsan fizyoloji ile yani insan doğasıyla uğraşan bilim adamları embriyo transferini takiben plasenta veya “koryon villüsleri” denen (dilimizde eş olarak adlandırılan) yapının progesteron hormonunu  salgılama işlemini 15 gün içinde sağladığını belirtmişlerdir.
Yapılan hayvan deneyleri ise gebelik süreleri faklı olmakla berber bazı maymun türlerinde buna benzer sonuçlar alınmıştır.

Embriyo transferini takiben hangi süreyle progesteron kullanılmalıdır?
Dünya üzerindeki tüp bebek kliniklerinin %90 a yakını bu ilacı Embriyo transferini takiben 9 hafta süreyle kullanmaktadır. Biz de klinik olarak tam 18 yıldır aynı şekilde kullanmaktayız. Bu sürenin ne kadar olması gerekli olduğu sorusunu 10 yıldır kendimize sormaktayız. Yaptığımız bilimsel yayınlar ile ilgili taramada bu sorunun cevabını bulamadık. Ancak bu gün bu sorunun cevabını bilmekteyiz. İngiltere’de yapılan, 5 yıldır süren ve bir çok merkezde birlikte sürdürülen en üst düzeyde metodoloji ile yapılan çalışmanın sonuçları çıkmıştır. Dr. Gazvani ve Kingsland'a minnet borçluyuz. Bu sonuçlar hastaların gereksiz yere progesteron kullanma sıkıntısına son verecek bilgileri bize sunmuştur. Embriyo transferini takip eden 2 hafta ile 9 hafta progesteron kullanılması gebeliğin devamı anlamında herhangi bir fark yaratmamaktadır. Başka bir deyimle embriyo transferini yerine son adet tarihi temel alınırsa gebeliğin 6.ıncı haftasına kadar progesteron kullanmakla 12. haftasına kadar kullanmak arasında gebelik kayıpları açısından bir fark yoktur.

Bu yazının yazıldığı 17.08.2014 tarihi itibariyle vajinal progesteron kullanımını 6. gebelik haftasında bitirmek kararındayız. Böylece 42 gün fazladan ilaç kullanma zahmeti sona erecektir. Maddi olarak da olumlu etkileri olacaktır.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.