Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Şimdi umut yumurta veya sperm naklinde

Esra TÜZÜN - Sabah

Yıllardır çocuk özlemiyle yanan Lütfiye Altay, kız kardeşinden alınan yumurta sayesinde anne olabilmiş. Çevresi bu durumu biraz yadırgasa da Altay ailesi bebekleriyle çok mutlu
Hasan  ve Hüseyin Altay bebekler tam üç kişinin birden çocuğu. Evet, yanlış okumadınız onlar, babaları, onları sekiz ay boyunca karnında taşıyan anneleri ve bir de teyzeleri sayesinde dünyaya geldiler. Yıllarca çocuk sahibi olmak için tedavi gören kardeşine yumurtasını vererek hamile kalmasını sağlayan teyze, adının açıklanmasını istemiyor. Teyze, bu minik ikizleri asla kendi çocuğu gibi değil, yeğenleri olarak bağrına bastığını söylüyor.

TÜRKİYE'DE YASAK
Durum biraz karışık gibi görülse de, günümüz tıbbı, yumurta ya da sperm naklini mümkün kılıyor. Amerika, İngiltere, Yunanistan gibi ülkelerde kanunlarla da belirlenen bu uygulama Türkiye'de yasak. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin talebi her zaman olduğu gibi yasak dinlemiyor. Türkiye'den aileler yumurta ya da sperm satın almak için çoğunlukla Yunanistan'daki merkezlere ya da son dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidiyorlar.
Tıpkı Ömer ve Lütfiye Altay çifti gibi. Onlar tüm birikimlerini sonuna kadar çocuk sahibi olabilmek için harcadılar. Altaylar ayda 350 milyon lira geçinen bir işçi ailesi. Ömer Altay'ın kriz nedeniyle 10 yıldır çalıştığı iş yerinden çıkartılması onlar için yeni bir umut kapısı olmuş. Biriktirilmiş iki üç bilezik ve bugüne kadar ellerine geçen toplam 5 milyar lira para Kıbrıs'a gitmek, Lütfiye Altay'ın kız kardeşinden yumurta almak, sonra da bunu rahme yerleştirmek için harcanmış. Hatta bu yönteme başvurdukları için yakınları tarafından kınanmışlar bile. Ama onlar yine de başka ailelere umut kaynağı olabilir diyerek yaşadıkları serüveni SABAH’  a anlattılar.
Tüm bu operasyonun gerçekleşmesini sağlayan Dr. Halil İbrahim Tekin Türkiye'de bu yönde yüzlerce talep geldiğini, ancak yasaklar nedeniyle uygulamanın gerçekleşmediğini söylüyor. Yumurta ya da sperm naklini Kıbrıs'ta yaptıran çiftler, operasyonun ardından Türkiye'ye dönüyor, doğumlarını Türkiye'de yapabiliyor.

TALEP BÜYÜK
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Başkanı Dr. Savaş Özyiğit, bu konuda en büyük talebin Türkiye, Almanya ve İngiltere'den geldiğini anlatıyor. Yumurta nakli yaptıran ailelere Kıbrıs'ta tüp bebek operasyonu 4 bin 500 dolara (yaklaşık 7.5 milyar lira) mal oluyor.
Dr. Savaş Özyiğit, yumurtaları bağış olarak aldıklarını, spermleri ise talep üzerine Avrupa'daki sperm bankalarından getirttiklerini söylüyor. "Henüz sperm için banka kuramadık. Onları Avrupa'daki bankalardan talep üzerine getirtiyoruz."
Kıbrıs'ta yasaların yumurta ve sperm bağışına izin verdiğini belirten Dr. Savaş Özyiğit, ancak kiralık anne konusunda gelen taleplere henüz yanıt veremediklerini söylüyor.
Kıbrıs'ın dışında bu konuda talebi olan aileler Girit, Rodos ve Atina'daki merkezlere başvuruyorlar. Bu merkezler özellikle Türk hastaları çekmek için uğraş veriyorlar.
Çocuk sahibi olmak için büyük uğraşlar veren aileler hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyor. Maddi durumları ne olursa olsun parasal engel de tanımıyor. Türkiye çapında hizmet veren 40 merkezde 800 milyondan başlayıp 4 bin dolara kadar çıkan tüp bebek uygulamaları yapılırken tüm birikmiş paralarını bu iş için harcayan aileler anne baba olabilmek için bankalardan özel krediler alıp, kredi kartı ile bu tedavinin bedelini taksit  taksit ödüyorlar.

TAKSİTLE TÜP BEBEK
Türkiye'de özel klinikler dışında, devlet ve üniversite hastanelerinde de tüp bebek sahibi olmak isteyen ailelere yardımcı olan üniteler bulunuyor. Ancak SSK hastanelerinde henüz bir tüp bebek ünitesi bulunmuyor. Tüp bebek uygulamasını ilk olarak  başlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara ve İstanbul Tıp Fakülteleri fiyat açısından makul olanlardan. Buralarda tüp bebek denemelerinin ücreti 500 dolardan başlıyor.
Tüp bebek merkezleri genellikle bankalarla anlaşarak ailelerin tedavi ücretlerini karşılamaları için özel kredi olanakları da sağlıyor. Bazen ödemelerin taksit  taksit yapılması mümkün oluyor. Irenbe Tüp Bebek Merkezi Başkanı İsrael Aruh, merkezlerinde Yapı Kredi taksit kartı uyguladıklarını söylüyor. Yapı Kredi Bankası ile yaptıkları özel anlaşma ile hastalara ayrıca 18 aya kadar ödemeli tüp bebek kredisi verdiklerini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, Denizbank, Garanti Bankası, Koçbank Kredisi, Türkiye İş Bankası da bireysel kredilerle tüp bebek sahibi olmak isteyen ailelere yardımcı oluyor.

Yazının orjinali

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.