Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Progesteron ve ERA testi nedir? gerekli midir? Ne zaman yapılmalı?

Yumurta toplama sonrası yüksek doz progesteron faydalı mıdır?
Aksine zararlı olduğu yapılan çalışma sonucunda belirlenmiştir.

ERA testi ne zaman yapılmalıdır?
ERA testi çok kısıtlı durumlarda faydalı olabilmektedir. Bilindiği üzereyumurta donasyonu ile yapılan tüp bebek denemelerinde % 80 oranında gebelikelde edilebilmektedir. %10 civarında yumurta ve spermler ilgili sorunlargebeliğe engel olur. İyi takip edilen hastaların ancak %1 ila2 si. U testeihtiyaç duymaktadır. Gereksiz pahalı bir testtir. Yalnızca Dr. Ruiz vearkadaşları tarafından ve kontrol grubu kullanılmadan yapılmış çalışmalara dayanır.Tüp bebek deneyen hastaların yalnızca %1’ine faydalı olabilir.

ERA testinin yerini tutacak daha ucuz test var mıdır?
Yumurta çatlatma günü yapılan progesteron testi veya doppler ölçümlerireseptivite ya da tutunma testi kadar bize bilgi vermektedir. ERA testi hem çokpahalı hem de gecikmeye yol açar. Biz progesteron ile takip yapmaktayız.

ERA testi kimlere yapılır?
Çok kaliteli yumurta, sperm ve embriyosu olup ta tüm diğer faktörlerinincelenmesine rağmen (HSG, genetik testler, endometrial kalınlık, tiroit hormonları)bir sebep bulunmayan, üst üste tüp bebek deneyip (en az 3 kez) gebe kalamayan35 yaş altı kadınlara yapılır. İyi takip edilen hastalarda Endometriyuma bağlı tüpbebek başarısızlık oranı %5 civarındadır. Progesteron değeri normal olanhastalarda yukarıdaki durumlarda bile ERA testi önermiyoruz.

Çatlatma iğnesi günü progesteron bakılır mı?
Yumurtalar yeteri kadar büyüdüğünde çatlatma iğnesi yapılır. Bu çatlatma günüaynı zamanda embriyo transferi de planlanıyorsa kanda progesteron hormonubakmak çok önemlidir. Yüksek progesteron endometriyum yani rahim içi zarınınbozulmaya başladığı anlamını taşır. Sınır değeri 1,85’tir. Bu değerin üstündekisonuçlarda 5. gün transferi yapmıyoruz. 2 civarında ise 2-3. gün transferiyapıyoruz.


Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.