Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Omega 3 ve Kadın

Omega 3 yağ asitleri vücudunuzda bulunan tüm hücre zarlarında bulunur. Yine yerel olarak üretilen hormonların ham maddesi ya da precursor görevi görürler. Ayrıca eiconasoid ki birçok hastalıktan korunmamız için özellikle kadınlarda önem taşır. Kadında adet döneminde ağrıya yol açan Omega 3 ve Omega  6 arasındaki dengesizlik Omega 3 ün tüketilmesiyle önlenebilir.
Prostacyclin/Thromboxane a arasındaki dengenin bozulması infertilitelere yol açabilir şeklinde bir hipotez mevcuttur. Düşük dozda verilen aspirin ve Omega 3 ün rahim kan akımını artırarak gebe kalmayı kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Yaklaşık 17 yıldır hastalarımıza tedavi ve gebelik süreci boyunca aspirin veriyor, bunun çok önemli katkı sağladığını düşünüyoruz. Gebelikte ortaya çıkan Preeklampsi düşük kilolu bebek, çocuğun beyin gelişiminin düşük olması, doğum sonrası depresyonu önlemek için Omega 3'ün ciddi olarak katkısı olduğu inancındayız. Yanı sıra osteoporosiz, göğüs kanseri gibi durumlarda da katkısı olduğu iddia edilmektedir. Yine özellikle hormon kullanılması trigliserid kerin yükselmesi ve kalp damar hastalıklarının görülme sıklığının artmasına sebep olurlar. Omega 3 içeren ilaçların ihtiva ettiği antioksidan oranları da önemlidir.
Yeni çalışmalar kadınların üreme yeteneklerinin 27-35 yasları arasında hızla gerilediği yönündedir. Maalesef günümüzde birçok kadın kariyerlerini yapıp daha sonra çocuk yapma yoluna gitmekte ve zorluklar yaşamaktadırlar. Bu durumda üreme fonksiyonlarını uzatmak üzere çalışmalar da yoğunlaşmış ancak yumurta dondurmanın ötesinde bir gelişme olmamıştır. Şahsi olarak en yapılabilir şeyi çekirdek nakli olarak görmekteyiz. Bu konuda son 5 yıldır çalışmaktayız.
Birçok bilimsel çalışma, beslenme, hayat tarzı değişiklikleriyle, kilo vererek, egzersiz yaparak gebelik şansının artırılabileceğini tespit etmiştir.
Aspirin ve Omega 3 almanın yararları konusundaki fikirlere ve bulgulara bizde katılmaktayız. Aspirin ile ilgili olarak çok daha spesifik bulgular mevcuttur. Omega 3 ise hücrenin her yerinde olduğundan bu "konuya özel etki "konusunda biraz daha çalışılmalıdır diye düşünmekteyiz.
Omega 3 yağlı kuzey denizlerinde bulunan balıklarda (somon, sardalya, ringa ve uskumru) çok miktarda bulunmaktadır.
 Diğer hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağ asitleri ve bitkilerden elde edilen hidrojenize edilmiş yağlar (klasik margarin) diğer faydalı olan Omega 3 gibi esansiyel yağların barsaklardan emilmesine engel olurlar.
 

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.