Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Mini tüp bebek tedavisi

Mini tüp bebek tedavisi klasik tüp bebek tedavisine göre başarı şansı daha yüksek bir yöntemdir. Bu yöntem Japonya’ da geliştirilmiş olup diğer yöntemlere göre daha basit bir yöntemdir.
Klasik yöntemde anne adayına her gün yumurtanın olgunlaşması için ilaç takviyesi yapılmaktadır. Bu yöntemde ise anne adayına sadece folik asit verilmektedir. Bu yöntemde anne adayına hiçbir şekilde iğne yapılmaz. Yumurtaların kendi kendine büyümesi beklenir ve bu sırada yumurtalar belli aralıklarla kontrol edilir. İlaçsız şekilde kendi kendine büyüyen yumurtalar istenilen büyüklüğe gelene kadar kontrol edilir. Bu kontrol işlemi ise ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Yumurta istenilen büyüklüğe yani 13 mm çapına geldiğin de ise yumurtanın büyümesine ve korunmasına yardımcı olmak için az miktarda yani bir ya da iki ampul kadar iğne yapılır.  Yapılan iğneler yumurta koruyucu iğnelerdir. Daha sonra anne adayından küçük bir anestezi yardımı ile yumurtalar alınır. Alınan yumurtalar laboratuvar ortamında baba adayından alınan spermler ile döllenir. Bu aşamadan sonra yapılanlar klasik tüp bebek tedavisinde olduğu gibi devam etmektedir.
Mini tüp bebek uygulamasını günümüzde daha önce klasik yöntem ile gebe kalmaya çalışmış fakat çok kez denemesine rağmen başarıya ulaşamamış çiftler tercih etmektedir. Bu yöntemin avantajlı olmasının sebebi ise çok fazla ilaç verilmemesi ve böylece çoğul gebelik gibi durumlarla karşılaşılmamasıdır. Ayrıca anne adayının yumurtası az ve kalitesi düşük ise de mini tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Mini tüp bebek tedavisi günümüzde çiftlerin en son başvurduğu yani en son çare olarak yapıldığı bir yöntemdir. Mini tüp bebek tedavisi hem süresi hem de maliyeti açısından klasik tüp bebek tedavisinden daha avantajlıdır.

İlgili yazılar

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.