Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Menopozun ardından hamilelik artık hayal değil

Esra TÜZÜN - Sabah - Günaydın

50 YAŞINDAN SONRA ANNE OLMANIN YOLLARI - 1

Son teknolojiyle gelişen tüp bebek yöntemleri, artık her yaşta kadına anne olma olmanın yolunu açıyor. Rahim yaşlanmadığı için 90 yaşında bir kadın rahmi bile hamileliğe uygun. Ayrıca bir kadın 25 yaşında yumurtasını dondurursa 80 yaşında da hamile olacak


Bugüne kadar 50 yaş üstü 70 kadının anne olmasını sağlayan Ortadoğu ve Balkanlar Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Direktörü Op.Dr. Halil İbrahim Tekin, menopoz sonrası hamilelikle ilgili soruları yanıtladı. 

Hamileliğin yaşı var mı, bir kadın kaç yaşına kadar hamile kalabilir? 
Kadın her yaşta hamile kalabilir. En son gebe olan hastam 60 yaşında ve ikiz bebek bekliyor. 

HER YAŞTA ANNEOLABİLİRSİNİZ 

Menopoza giren kadınlar anne olamaz mı? 
Kesinlikle olabilir. Menopoz hamileliğin sonu değil, sadece yumurtlamanın sonudur. Rahim yaşlanmaz, 25 yaşında menopoza girmiş kadınla 50 yaşında menopoza girmiş bir kadının hamilelik şansı eşittir. 90yaşında bir kadının rahmi bile buna uygundur. Bir kadın 25 yaşında yumurtasını dondurursa 80 yaşında bile hamile olabilir. 

İleri yaş tüpbebek tedavisinde başarı oranları nasıl? 
Kırk yaşın altında klinik gebelik oranı yüzde 62'dir. Bu oran 40 yaş üzerinde ise dramatik olarak azalarak yüzde 25'e gerilemektedir ki bu oran da iyi bir şans demektir. Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen tüp bebek yöntemleri, artık her yaşta kadına annelik şansı veriyor. 

İleri yaş kısırlığı nedir? 
Yaş ilerledikçe kadınlardaki üreme potansiyeli de düşer. ‘Bu düşüş hangi noktadan sonra başlar?' sorusu yıllarca araştırma konusu oldu. Kesin olarak bilinmiyor ama 35 yaş sonrasında yumurtalıklarda bulunan büyümeye hazır yumurtalar azalır. Bu nedenle 35 yaş ve üstünde gebelik için hızlı hareket edilmesi gerekir. 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisiyle bile hamilelik şansı dramatik bir şekilde azalıyor. 

Düzenli adet gören ileri yaştaki kadınlar neden çocuk sahibi olamıyorlar? 
Tüp bebek tedavisinde önemli iki faktör vardır. Birincisi yumurtalar, ikincisi ise döllenmiş yumurtaların yani embriyoların tutunacağı rahimdir. Kadınların yaşı; yumurtaları hem sayı hem de kalite olarak etkilemektedir. Kadınların ilk adet döneminden itibaren yumurtalıklarında bir yarış olmaktadır. Birden fazla yumurta uyarılmakta, bu yarışı her adet döneminde bir yumurta kazanmakta ve o adet döneminde döllenme olursa gebelik oluşmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen yaşla beraber, yumurtalıklarda bu yarışı kaybeden nispeten daha az kaliteli yumurta kalmaktadır. 

YUMURTA REZERVİNİN ÖLÇÜMÜ 

Tüp bebek tedavisinde bu hastalar için neler yapılır? 
İleri yaşlarda tüp bebek tedavisine başvuran hastalarda öncelikle belirli araştırmalar yapılmalı ve dolaylı da olsa yumurta rezervinin ölçülmesi gerekir. Yumurta rezervi testleri ve özellikle belirli adet kanamasında büyümeye hazır folikül sayısı, bize başarı şansımız ve ilaç dozlarımız hakkında bilgi vermektedir. Bilinmelidir ki bütün yumurta rezervi testleri, direkt olarak yumurta sayısını ölçememektedir. Uygulanan hormon tedavisinden sonra elde edilen yumurtaların laboratuvar işlemleri çok önemlidir. İleri yaşta önerilen 'preimplantasyon genetik tarama' (PGT) işleminin biz ilk aşamada gerekli bulmuyoruz. Ayrıca hamile kalınsa bile zaten35 yaşın üzerinde kesin tanı için bu hastalara 'amniyosentez' işlemini bu hastalara önermekteyiz. Dolayısıyla preimplantasyon genetik ayıklama ya da tıbbi ismiyle 'anöploidi tarama işlemi' rutinde pratik değildir, pahalı ve tartışmalı bir konudur.

24 yıl sonra annebaba oldular 

Gülizar ve Abdullah Kaya çifti, torun sahibi olabilecekleri yaşta anne baba oldular. 24 yıl bekledikten sonra ikiz bebekleri Hakan ve Gökhan'a kavuşan Kaya Ailesi, şimdi bir de kız bebek istiyorlar. İki yıl önce menopoza giren Gülizar Kaya tam 49 yaşında... Çift 24 yıllık evlilikleri boyunca hep bir çocuk hayal etmiş. Özlem duydukları çocuklara ancak bu durumdan ümitlerini kestikleri zaman kavuşabilmişler. Gülizar Kaya, "Etraf ne derse desin, tıp şimdi izin verdi, çocuk sahibi olduk" diyor. Hamile olduğunu öğrendiğinde yaşadıklarını 'inanılmazdı' diye anlatıyor. Çünkü defalarca kısırlık tedavisi gördüğü hatta tüp bebek yöntemi denediği halde hiç hamilelik elde edememiş. Kıbrıs'ta ileri yaş annelerine uygulanan tüp bebek yönteminin ardından da, hayatında ilk kez 'hamilesiniz' kelimesini duymuş
 
60 yaşında da kız bebek istiyor 

Gülizar Kaya, minik oğullarını gezdirmeye çıkarttığında herkesin 'torununuz mu' diye sorduğunu anlatıyor. Kaya, "Övünerek söylüyorum, hayır oğullarımız diyorum" diyor. Kaya çifti hayata karşı acemi olmadıkları için bu yaşta çok daha iyi anne-baba olunduğunu söylüyorlar ve "İnanın çocuk yetiştirmek çok zor iş, hayatta ne yapacağını bilmeden 20'li yaşlarda aile olmaya çalışmak yerine, ne zaman uygunsa o zaman olmak gerekli. Allah da bize bu yaşta nasip etti" diyorlar. Ve şimdi de yine aynı yöntemle minik oğullarına bir kız kardeş istiyorlar.

İleri Yaşta Annelik İçin... 

Bu yazı dizisinde menopozdan sonra anne olmanın yolları anlatılıyor. Dünyada anne olma yaşı giderek uzarken, tıp her yaşta anneliğin yollarını arıyor. 'Çocuk da yaparım kariyer de' diyerek anne olmanın yaşını uzatan kadınlar için en etkili yöntemlerini araştırdık. Bugüne kadar hastalarıyla 70'i aşkın menopoz sonrası hamilelik elde eden Dr. Halil İbrahim Tekin, konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor. 50 yaş üstü gebeliklerde karşılaşabileceğiniz riskleri yazı dizimizin ikinci gününde bulabilirsiniz. 51 yaşında ve şimdi ikiz bebeklerine hamile olan Maria Kasparyan, yaşadıklarını sizlerle paylaşacak. İleri yaş anneliği konusunda rekor Romanya'da... 66 yaşında doğurarak 'dünyanın en yaşlı annesi' unvanını alan Romanyalı Adriana Iliescu, bu konuda tüm kadınları cesaretlendirdi. Dizinin üçüncü günü Iliescu'ya uygulanan yumurta nakliyle ilgili tüm ayrıntılara yer vereceğiz. Dördüncü gün menopozdan sonra hamile kalanların beslenme programını uzmanlardan öğreneceksiniz. Beşinci gün ise, 50yaş annelerinin psikolojik olarak bebeğe nasıl hazırlandıkları yer alıyor. Bu yazı dizisi, 50'sinden sonra bebeğini kucaklamak isteyen kadınlar için...

Yazının orjinali
Yazının orjinali 2

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.