Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

İnseminasyon (Aşılama)

1980 lerde uygulanmaya başlanan bu infertilite tedavisi tüp bebek alanında uygulanan en kolay yöntemdir. Hiçbir cerrahi operasyon gerektirmediği için sıradan bir kadın doğum kliniğinde bile uygulanabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu işlemin uygulanabilmesi için anne adayının bilinen bir infertilite sorunu (Tüplerin tıkalı olması vb) olmaması gerekir. Baba adayının spermleri de uygulama için yeterli sayı, hareketlilik ve kalitede olmalıdır.

Değişik uygulama teknikleri vardır. Bunlar:

·  Serviks içine inseminasyon -(Intracervical insemination (ICI)
En kolay uygulama şeklidir. Taze ya da dondurulup çözdürülmüş spermin enjektör yardımıyla servikse enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Spermin yıkanmış olmasına yani laboratuvarda hazırlanmış olmasına gerek yoktur. Doğal ovulasyon zamanı takip edilerek uygulanır. Başarı şansı normal ilişkiyle aynıdır.

·  Rahim içine inseminasyon (aşılama)- Intra uterine Insemination (IUI)
Günümüzde en fazla uygulanan yöntemdir. Sperm laboratuvar ortamında yıkanıp hazırlanır. Sayısal değerleri istenilen konsantrasyona getirilir ve özel bir sıvı ile beraber rahim içine enjekte edilir. Spermlerin rahim içinden tüplere doğru yüzerek yumurtayla karşılaşıp döllemesi beklenir. Bu yöntemde yumurta gelişimi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Kontrollü yumurtalık uyarılması denilen ilaç tedavisi ile yeterli olgunluğa ulaşan foliküller  HCG denilen çatlatma iğnesi ile çatlatılır ve yumurtlama gerçekleşir. Aynı günlerde de aşılama (inseminasyon) işlemi uygulanır.

·  Rahim içi ve tüplere inseminasyon - Intratuboperitoneal insemination (IUTPI)
Rahim içi ve tüplerin aşılama sıvısı ile doldurulması şeklinde uygulanır.

·  Tüp içine inseminasyon - Intratubal Insemination (ITI)
Rahim içine uygulanan aşılamayla karşılaştırıldığında herhangi bir avantajı görülmemiştir. Tercih edilen bir yöntem değildir.

Başarı oranları

Anne yaşı, çiftlerin sağlık durumları gibi etkenler başarı şansını etkiler. Genel verilere bakıldığında her ay için yaklaşık başarı oranları şöyledir(Aşılama için uygun olan çiftlerde).
ICI= %10- 15
IUI= %15-20
Toplam 6 denemede %60-70  olarak veriliyor.
Ayrıca gebelik oranı Toplam Sperm Sayısı(TSS) ve özellikle Toplam Hareketli Sperm Sayısı(THSS) na bağlıdır.
Aşağıdaki grafiklerde sperm ve gebelik ilişkileri gösterilmiştir.

Aşılama için sperm hazırlanması: Her aşılama işlemi için yaklaşık 5 milyon hareketli spermin ayarlanması önerilir. Bu 5 milyon sperm yaklaşık 0,5 ml içinde hazırlanmalıdır.
Hazırlık: Baba adayından alınan sperm laboratuvarda incelenerek sayı ve hareketliliği belirlenir. Daha sonra özel bir yöntemle yıkanarak bulunduğu sıvıdan mümkün olduğu kadar ayrılır. Bu esnada hareketsiz spermlerde ayrılmış olur. Yıkama işleminden sonra sperm sayısı ve hareketliliği tekrar kontrol edilir. Uygulama öncesi uygun sayıda spermi ayarlama için dilüsyon (sulandırma) yapılır. Hazırlanan sperm sıvısı embriyo transferinde de kullanılan kateter yardımıyla rahim içine enjekte edilir.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.