Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Embriyo transferi sonrası bilinmesi gerekenler

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususları bu yazıda ele almak isiyorum.
Hastalarımızın en çok sorduklarını, ehil olmayan kişilerden duydukları doğru bilinen yanlışları yada yanlış bilinen doğruları bizden duymanızı istedim.

Embriyo Transferi Sonrası Dinlenme

Embriyo transferi sonrası dinlenme konusu, hastalar tarafından çok sorulan sorular arasındadır. Birçok çalışmadan edindiğimiz tecrübe transfer sonrası yapılan 30 dakikalık dinlenmenin yeterli ve gerekli olduğu bu süreden fazla yatarak dinlenmenin gebelik şansı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını gösteriyor. Biz de hastalarımıza 30 dakika civarı dinlenme öneriyor ve uyguluyoruz.
Tüm hastalarımıza transferden bir gün sonra normal yaşantılarına devam etmelerini, rahat olmalarını öneriyoruz.
Bildiğiniz gibi birçok kadın hamile olduğunu bilmeden tarlada, bahçede çalışmakta ve sağlıklı olarak hamilelikleri sürmektedir. İlaçlar düzenli kullanıldığı sürece kadınların korkması için bir neden yoktur.
Rahimdeki küçük çıkıntıları mısır tarlasına benzetebiliriz. Embriyo ise bu tarlada bir pinpon topu gibidir. Hoplamakla zıplamakla bir  yere gitmez ve zarar görmez. Bir embriyo tutunamayacaksa yataktan hiç kalkılmasa bile gebelik oluşmaz.
Aynı gün seyahat etmelerinin de bir sakıncası olmadığını 20 yılın verdiği tecrübeye dayanarak bilmekteyiz.

Embriyo Transferi Sonrası Seyahat

Bazı hastalarımızın embriyo transferi sonrasında seyahat etmeyle ilgili birçok kaygıları oluşmaktadır. Özellikle havaalanlarındaki kapı şeklinde içinden geçilen metal detektörlerinden korkmaktadırlar. Korkular yersizdir. Bu detektörler ses dalgasıyla çalışır. Embriyolara hiç bir zararı yoktur.
Yine gelişmiş ülke alanlarında bulunan oda şeklinde içine girip görüntü alınan cihazlarda bebeklere zarar vermez.
Transfer gününde dinlenme yararlı olur. Sonraki gün her türlü uzak mesafeye aşırı yorulmamak kaydıyla seyahat etmek mümkün ve zararsızdır.

Embriyo Transferi Sonrası Banyo, Duş alma, Denize/Havuza girme

Embriyo transferi sonrası aynı gün duş almanın hiç bir sakıncası yoktur. Ancak suyun içine tamamen girmek ilk günlerde sakıncalı olabilir. Rahim ağzından  normalde sıvı geçişi olmaz ve bunuz sağlayan yapışkan bir maddedir. Bu maddeye mukus denir. Rahim ağzını kapatan mukus tıkacı kısa sürede  transfer esnasında açılan deliği kapatır. İlk iki gün suyun içine girmektense ayakta duş almayı öneriyoruz.

Bazı hastalarımızın transfer sonrası uzun bir süre duş almadıklarını görüyoruz. Sıhhi nedenle bu son derecede yanlış bir yaklaşımdır.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.