Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Antisperm antikoru nedir, ne yapar ve tedavisi

Antisperm antikorları (ASA) nedir?
Antisperm antikorları, kadın ve erkeklerin kanında ve vücut sıvılarında bulunan, spermin değişik bölümlerine karşı oluşan bir reaksiyondur. Antikor bağışıklık sistemi tarafından koruyucu olarak salgılanan ve antijeni bloke eden bir yapıdır. Hastalıklardan korunmaya da yarar. Yıllar boyunca gereksiz yere bu test istenmiş ve sonucu pozitif olan çitler tedavi edilmeye çalışılmıştır. Antisperm antikorlar kız ve erkek çocuklarda ergenlik öncesi %90 oranında bulunur. Daha sonra %60 civarında düşerek ölene kadar sabit kalır. Yani normal olarak hiç sorunsuz çocuk doğuran kadınların ve erkeklerin büyük çoğunluğunda bu test pozitiftir.

Antisperm antikorları (ASA) ne işe yarar?
Son yıllarda yapılan araştırmalarda ASA'nın toplumun büyük bir kısmında pozitif olduğu ve kısırlık ile bir ilişkisinin olmadığı belirtilmiştir. Biz de bu fikre katılıyoruz.

Antisperm antikorları (ASA) Pozitif ise nasıl tedavi edilir?
ASA için herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.