Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

64 Yaşında Türkiye'nin En Yaşlı Annesi Oldu.

Esra TÜZÜN - Sabah Gazetesi

İstanbullu 64 yaşındaki Memnune Tiryaki menopoza girdikten 20 yıl sonra KKTC'de yumurta nakli yaptırarak çocuk doğurdu.

35 yıl çocuk özlemi çeken Memnune Tiryaki, üç ayda 20 kilo vererek 64 yaşında hamile kaldı. Sezaryenle doğum yapan anne, 2 kilo 750 gram doğan erkek bebeğini hemen kendi sütüyle emzirdi. Bebeğe "Yasin" adı verildi.

YUMURTA NAKLİ YAPILDI

"Türkiye'de yasak olduğu için KKTC'de yumurta nakli ile gerçekleştirilen hamilelik 9 ay sürdü. 60 yaşındaki baba Ömer Tiryaki, "Bilim izin verdi, Allah yardım etti. Şimdi tek istediğim çocuğumun mutlu olması" dedi.

YAŞIMI TARTIŞMASINLAR

Böylece Türkiye rekorunu kıran Tiryaki şöyle konuştu: "Kimse yaşımı tartışmasın, ne kadar yaşarım diye hesaplamasın. Anne olma mutluluğu bana yeter." Bu konuda dünya rekoru 66 yaşında doğuran Rumen bir annede.

"ANNE VE BEBEĞİ ÇOK SAĞLIKLI"

Torun sahibi olacak yaşta ilk bebeğini doğuran Tiryaki için doktorlar, "Rahat bir gebelik yaşadı. Şimdi de sorun yok. İkisi de sağlıklı" dedi. Anne ise "Doktor ne derse onu yaptım" diye konuştu.

Yıllarca kısırlık tedavisi gören Memnune Tiryaki menopoza girmesinden 20 yıl sonra anne oldu. Oğlunu kucağına alan anne, "Kimse yaşımı tartışmasın, ne kadar yaşarım diye hesap yapmasın" dedi.

64 yaşında doğum yapan Memnune Tiryaki Türkiye'nin en yaşlı annesi oldu. Daha önce kayıtlara geçen dünyanın en yaşlı annesi, yıllarca kısırlık tedavisi gören Bükreş'te yaşayan 66 yaşındaki çocuk kitapları yazarı Adriana Iliescu'ydu. Nine ve dede olacak yaşta anne-baba olan Tiryaki çifti tam 35 yıl bugünün hayalini kurdu. Minik oğullarını dün sabah kucaklarına alan Tiryaki çifti, bebeklerine Yasin adını verdi. 2 kilo 750 gram olarak sezaryenle dünyaya gelen bebek, annesinin memesinden hemen süt içmeye başladı. Yumurta nakli ile menopozdan 20 yıl sonra hamile kalan Memnune Tiryaki daha önce yıllarca kısırlık tedavisi görmüştü.

4 KEZ DÜŞÜK YAPTI

Tam 4 kez düşükle sonuçlanan hamilelik deneyiminin ardından ilk kez doğum gerçekleştiren anne, Türkiye'de yasak olduğu için bu tedaviyi Kıbrıs'ta Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi'nde gerçekleştirdi. Doğumdan önce yapılan tüm sağlık kontrolleri sağlıklı olduklarını gösteriyordu. Ancak nüfus kayıtlarına göre anne 1942 doğumlu yani 64, baba 1946 doğumlu yani 60 yaşındaydı. Doktorları yaşlarına karşın bu tedaviyi denemek için Tiryaki çiftini ikna etti. Doktorlar anne adayına hamilelik için 20 kilo fazlası olduğunu söylediler. Üç ay içinde fazla kilolarını verdi, tekrar doktorların karşısına çıktı. İlk denemede hamilelik gerçekleşti. Yıllardır büyük bir hasretle çocuk bekleyen çift, gebelik haberini aldıklarında heyecandan sevinemediklerini anlattı. Memnune Tiryaki, "Gebeliğim boyunca doktorlar ne derse onu yaptım. İki haftada bir kontrollerim yapıldı. Bütün evimin işlerini kendim yaptım. Yürüyüşlere çıktım. Hiç aşermedim. Bebeğim için dua ettim" diye anlatıyor 64 yaşında geçirdiği hamilelik günlerini.

MUTLULUK GÖZYAŞI

Doğum 9 Ekim Pazartesi günü sabah saat 09.20'de sezaryenle gerçekleşti. Doktorların önerisi, annenin isteği üzerine sezaryen yapıldı. Ameliyattan çıktıktan yarım saat sonra yıllardır çocuk hasretiyle yanıp tutuşan Tiryaki çiftinin minik oğulları kucaklarındaydı. Yasin annesinin memesinden ilk sütünü içerken çift mutluluk gözyaşları döküyordu. Dünya tıbbı ileri yaşta anneliğin doğru olup olmadığını tartışırken 64 yaşında doğum yaparak anne olan Memnune Tiryaki, "Daha büyük bir mutluluk olamaz" diyerek bu tartışmalara yanıt verdi.
90 yaşındaki kadın bile doğurabilir

KIBRIS Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin, Memnune Tekin'e uygulanan yöntemle ilgili soruları yanıtladı:

* 64 yaşında bir hastaya tüp bebek yaparken gelecek tepkilerden çekinmediniz mi?
 

-Çekindim, ama beni ikna ettiler. Çok istekliydiler. İnsanların tedavi yöntemlerinin seçimi konusunda özgür olması gerektiğine inanıyorum. Her şeyi anne baba olmak için göze almışlardı. Kilolusun dedim 3 ayda 20 kilo verdi. Ne dersem yaptı. İlk denemede embriyo tuttu. Yapacak bir şey yoktu, hamileliğini dikkatle izledik. Hiç zorlanmadı, tansiyonu yüksekti, izledik. Sonuçta sağlıklı bir hamilelik geçirdi.

BAŞARI ORANI YÜKSEK
* Artık menopozdan sonra da anne olunabilir diyebilir miyiz?


Bu hastamız 20 yıl önce menopoza girmişti. Ve bugün anne oldu. Yumurta nakli yöntemini kullandık. Bu konu hala dünyada tartışmalı ancak Avrupa ülkelerinin çoğunda bu bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Menopoz doğurganlığın sonu değil, yumurtlamanın sonudur. 50 yaşın üzerinde yumurta nakli ile anne olmuş 200 hastam oldu.

* İleri yaşta hamilelik çok riskli değil mi?
Rahim yaşlanmaz, 25 yaşında menopoza girmiş kadınla 50 yaşında menopoza girmiş bir kadının hamilelik şansı eşittir. 90 yaşında bir kadının rahmi bile uygundur. Bir kadın 25 yaşında yumurtasını dondurursa 80 yaşında bile hamile olabilir.

* İleri yaş tüp bebek tedavisinde başarı oranları nasıl?
Kırk yaşın altında klinik gebelik oranı yüzde 62'dir. Bu oran 40 yaş üzerinde ise dramatik olarak azalarak yüzde 25'e gerilemektedir ki bu oran da iyi bir şans demektir. Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen tüp bebek yöntemleri, artık her yaşta kadına annelik şansı veriyor.
Bundan büyük mutluluk yoktur.

Hamileliği boyunca çok eleştirildiğini, gebeliğinin çevresindekilerce dış gebelik sanıldığını anlatırken bebeğini emziren anne Memnune Tiryaki; "Kimse yaşımı tartışmasın. 'Ne kadar yaşarım' diye hesap kitap yapmasın, kim ne derse desin, anne oldum. Bu mutluluğu benim yerimde olmayan birinin anlamasını zaten beklemiyorum" diye konuştu. 60 yaşında baba olan ve bebeğinin doğum kağıdını hazırlatan Ömer Tiryaki de "Bilim izin verdi, Allah yardım etti, anne baba olduk. Bundan sonra kim ne derse boştur, tek istediğim çocuğumun mutlu olması o kadar" dedi.

64 Yaşında Türkiye'nin En Yaşlı Annesi Oldu. Sabah Arşivi

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.